Baltajā naktī uzzināju, ka Rainis daudz domāja par domām un pārdzīvoja par to, ka ir pierakstījis pavisam maz. Dienā tās esot bijušas 90. Visvairāk vakaros.
Man domu visvairāk ir brīžos, kad mijiedarbojos ar citiem (vai īsi pēc tam), vai tas būtu klātienē vai ar mākslas sarpniecību. Laimas Muktupāves grāmata "Mīla. Beņjamiņa." raisīja krietnu sajūtu un pārdomu vezumu.
Tad nu par dažām no tām.
Ja man būtu īsi jāpasaka, ar ko šī grāmata ir īpaša, es teiktu, ka tas ir stāsts par sievieti un viņas dzīves meklējumiem laika periodā, par kuru līdz šim biju lasījusi tikai no vīriešu skatu punkta. Tas ir Pirmais pasaules karš, trimda, tas ir neatkarības laiks un par nožēlu arī Otrā pasaules kara šausmas. Jo vairāk lasu, jo vairāk apbrīnoju to spēku, kas viņā dzīvoja. Par vīrišķību un sievišķību, kas dinamiski pastāv līdzās. Par sabiedrības normām, kurām viņa uzspļauj, šķiroties, pavedinot vīriešus, nogriežot īsus matus un bildinot savu iecerēto vai īstenojot vienu veiksmīgu biznesa ideju pēc otras. Jā, tieši biznesa ideju. Lai arī avīzi var radīt cēli, ar mērķi izglītot sabiedrību, cīnīties par taisnību - Beņjamiņa gluži vienkārši vēlējās aizbēgt no nabadzības. Peļņa un aprēķins bija izšķirošs, radot "Jaunākās Ziņas". Taču tam pretī ir arī sievietes vēlmes pēc zīda zeķēm, smalkām manierēm, kultūras dzīves, žurnāla "Atpūta" un bērniem.
Tieši tas, ka autore nav centusies Beņjamiņu padarīt melnbaltu, ir grāmatas lielākā vērtība. Tajā ir visas krāsas un pretrunas, kas dzīvo vienā cilvēkā.
Otrs domu virpulis manī radās par to, cik maz laiks izmaina cilvēku uztveri un strīdu jautājumus. Izlasiet kaut šo īso sarunu starp Beņjamiņu un vīru par žurnālā publicējamiem sieviešu modes materiāliem:
Beņjamiņš: Krekli tie ir, ne kleitas. Kanpi apsedz dibengalu.
Beņjamiņa: Tu kļūsti vecs, tās ir revolucināras tendences modē. Nav karsti! Tagad ir tāds erotiski sakāpināts laikmets.
un laiments turpinās arī šodien..
Grāmata plašā klāstā ir arī mārketinga, ziedojumu vākšanas un pasākumu organizēšanas piemēri un gūtajās mācības - teju Beņjamiņas teorijas. Lai arī tās nav formulētas skaistās tabulās, pamatotas ar pilnvērtīgiem pētījumiem un ietērptas shēmās (lai gan dažas ir), vairākas atziņas škiet kā no maniem lekciju pierakstiem izceltas.
Taču visa centrā ir Beņjamiņas milzīgā atklātība pret sevi. To vienkārši nav iespējams ignorēt. Lasītājs var vērot, kā tas ļauj viņai pieņemt lēmumus, rīkoties, sadzirdēt un atrast komandas biedrus, lai arī viņai nebija nevienas draudzenes, ko uzlūgt uz kāzām.. Taču viņa realizēja amerikāņu sapni - izkļuva no nabadzības un kļuva par pirmo Latvijas miljonāri.
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru